Докато вашето бебе расте и се развива, то ще се нуждае от повече хранителни вещества, за да поддържа растежа си. На 12 месеца, вашето бебе може да яде повечето от храните за останалата част от семейството. Детето на тази възраст вече би трябвало да е опитвало богато разнообразие от вкусове и дори ясно да показва преференциите си за конкретни храни.
Щом навършат годинка, децата започват все по-любознателно да се отнасят към храната. Вероятно е да отделят време в това да я разглеждат, да се радват на текстурата и и дори да играят с нея. Това е съвсем естествен период и не бива да ви притеснява. Храненето на бебе на 1 година и вълнуващ процес, който изисква доза подготовка. В тази статия ще разгледаме какво представлява храненето на бебе на 1 година. Ще разгледаме какво може да яде детето на тази възраст, колко често трябва да се храни и ще видим дали пълномасленото мляко вече е добре да бъде част от менюто.
С какво може да се храни бебе на 1 година?
Зеленчуци
Мъничето вече трябва да може да се справя с пюре, бучки, нарязани кубчета и храни, подходящи за ядене с пръсти. Гответе зеленчуците, за да омекнат, когато е необходимо, и ги предлагайте като нарязани на ситно парченца. Предлагайте разнообразие от зеленчуци, включително такива с горчив вкус. Позволените зеленчуци включват:
- Спанак
- Броколи
- Зелен боб
- Пащърнак
- Аспержи
- Чушки
- Прах
- Карфиол
- Швед
- Тиквичка
- Маслена тиква
- Къдраво зеле
- Моркови
- Авокадо
Плодове
Менюто на бебе на 1 година трябва да включва и разнообразие от плодове. Те са ценен източник на витамини и допринасят за успешното развитие на детето. Измийте добре плодовете преди сервиране и отстранете семките, костилките или твърдата кора. Нарежете ги или ги предложете като пюре. Плодът включва:
- Банани
- Боровинки
- Киви
- Портокали
- Ябълки
- Малини
- Манго
- Нектарини
Храна, богата на протеин
Храните, богати на протеин, включват месо, риба, яйца, боб и варива. Те са подходящи за мъничетата още от около шест месеца. Те са богат източник на протеин, но не само. Те предлагат и други полезни хранителни вещества, като желязо и цинк, от които бебетата имат нужда за успешен растеж и развитие.
Ето и някои от протеиновите храни, с които можете да подсилите менюто на бебе на 1 година:
- Боб
- Яйце
- Пиле
- Леща за готвене
- Варива, като нахут
- Пуйка
- Говеждо месо
- Агнешко
- Свинско
- Риба (без кости)
- Тофу
Зърнени храни/Нишесте
Зърнените храни са също важен елемент от менюто на бебе на 1 година. Те могат да се смесват с майчино мляко или с пастьоризирано пълномаслено (пълномаслено) краве мляко (или козе или овче мляко) за деца на възраст 1 година. Ето и някои от предложенията, с които можете да разнообразите храненията:
- Картофи
- Сладък картоф
- Ориз
- бебешки ориз
- паста
- каша
- Овес
- Овесена каша
- Царевично брашно
- Царевица
- Просо
- киноа
- Тост
- Хляб
- Чапати
- Пита хляб
А с нашите бамбукови съдове за бебе с вакуумно дъно ще направите хапването много по забавно и лесно за почистване.
Колко често трябва да яде бебе на 1 година?
Може би повечето родители ще се съгласят, че в началото е трудно да се установи определен хранителен режим, когато става въпрос за честота на хранене. Децата често сами подбират правилния момент. В повечето случаи е добре бебето на 1 година да има 3 хранения на ден. Добре е и да осигурите 2 здравословни закуски между тях (например плодове, зеленчуци, препечен хляб или обикновено кисело мляко).
Не забравяйте, че те не се нуждаят от добавяне на сол или захар към храната или водата за готвене. Децата не трябва да ядат солени храни, тъй като това не е полезно за бъбреците им, а захарта може да причини кариес.
Консумацията на мляко за бебе на 1 година
Много специалисти съветват, че млякото и млечните продукти не са подходяща храна за мъничетата преди да навършат една година. Щом детето ви е вече на 12 месеца, можете да въведете тези храни в менюто. Пастьоризираните млечни храни като пастьоризирано пълномаслено кисело мляко и сирене са подходящи храни в този етап на развитие.
Надяваме се, че тази информация ще ви е полезна при хранене на бебе на 1 година. Насладете се заедно на всеки етап от развитието на мъничето и не забравяйте да разнообразявате менюто.
Тази статия все още няма коментари