Когато бебето Ви навърши 9 месеца, то вероятно разчита изключително мляко на кърмене и е опитало редица различни храни. Въпреки, че бебето на 9 месеца все още е твърде малко за всеки тип храна, има много опции, с които можете да го запознаете още сега.
Ако вече сте разнообразили диетата на мъничето, то вероятно сте забелязали, че бебето вече показва определени предпочитания и хранителни навици. Добрата новина е, че като родители, Вие можете да създавате различни вкусотии, които включват дори и по-неприятните на вкус храни, с цел поддържане на балансирано хранене, което да помогне на мъничета да расте здраво и щастливо.
Нека разгледаме кои са храните, които е добре да присъстват в менюто и кои са тези, които е препоръчително да избягвате.
Кои храни са подходящи за бебе на 9 месеца?
- Нецитрусови плодове - чудесен десерт без добавена захар. Препоръчително е да наблегнете на плодове като ябълки, круши, манго, папая, банани и праскови. Цитрусите са твърде кисели за мъничетата на този етап.
- Овесени ядки - богат източник на фибри и минерали, които подпомагат за храносмилателната система на бебето.
- Хляб - пълнозърнестият хляб е по-питателен от белия хляб и е силно препоръчителен. Уверете се, че детето няма алергии преди да го запознаете с хляба.
- Зеленчуци - от пасирани моркови или печен карфиол до пресни листни зеленчуци, предлагайте на бебето си различни зеленчуци, за да види какво му харесва най-много.
- Тофу - източник на протеини, здравословни мазнини, желязо и цинк. Много бебета го харесват, тъй като има мек и ненатрапчив вкус.
- Яйчни жълтъци - потенциално алергени, поради което и повечето специалисти биха препоръчали да изчакате, докато бебето навърши една година, за да ги въведе. Въпреки това, на 9 месеца мъничето може да опита яйчни жълтъци. Уверете се, че сте сварили добре жълтъците.
- Постно месо - бебето на 9 месеца получава протеини и желязо от кърмата или адаптираното мляко, но можете да започнете да добавяте и други източници на протеин в диетата му. Не забравяйте да готвите всяко месо старателно и да го нарежете на малки парченца, за да избегнете риск от задавяне.
- Сирене и кисело мляко - страхотни храни за 9-месечни деца, тъй като са пълни с калций и повечето бебета ги обичат. Придържайте се към меки, пастьоризирани сирена като извара и натурално кисело мляко без изкуствени овкусители.
- Масла от ядки - ядките са безопасни за бебета на възраст над 6 месеца, стига да не са показали признаци на алергия към други храни. Ядковите масла са пълни с протеини, здравословни мазнини, витамини и минерали.
- Боб - бобът и лещата осигуряват много протеини, желязо и минерали. Можете да ги пюрирате или да ги смесите с ориз, за да създадете балансирано хранене за Вашето бебе.
Колко храна трябва да яде бебе на 9 месеца?
От 9 до 12 месеца, Вашето бебе се нуждае от приблизително 750–900 калории всеки ден. Между 400 и 500 от тези калории е добре да идват от майчино мляко или адаптирано мляко. Останалите калории ще дойдат от храната.
Разбира се, всеки родител избират до каква възраст мъничето да приема кърма. Някои родители избират да прекъснат приема на майчино мляко около тази възраст, докато други продължават докато детето не навърши една годинка.
Хранене на бебе на 9 месеца: Какво да избягваме?
Както виждате, на 9 месеца, бебето може да има прекрасна, разнообразна диета. Въпреки това, съществуват и храни, които все още са в списъка с непрепоръчителни. Те са:
- Пчелен мед
- Сурово или недостатъчно обработено месо, риба или яйца
- Риба, съдържаща големи количества живак, като акула, риба меч и марлин
- Добавени захари
- Сол и храни с високо съдържание на натрий
- Непастьоризирани храни
- Потенциални опасности от задавяне като цяло грозде, цели ядки, сурови плодове и зеленчуци
- Краве мляко
Разгледайте богата гама от бамбукови съдове за бебе, комплекти съставени от качествени бамбукови купички и чинийки, която е подходяща както за бебета от 4 месеца, така и за деца до 6-годишна възраст.
Всяко дете има своите собствени предпочитания и темпо на ръст. Адаптирайте менюто спрямо нуждите на Вашето мъниче и не забравяйте да се съветвате с педиатър. Промените настъпват изключително бързо на тази възраст и с всеки месец хранителната диета се променя.
Надяваме се, че тази статия ще бъде от полза за хранителната диета на Вашето мъниче.
Тази статия все още няма коментари