Хранителният режим на децата е много по-различен от този на възрастните, особено през първата година. Всеки месец от растежа на бебето се отличава с различия в препоръчителните храни за консумация, количеството храна, което е добре да се приема, както и формата, в която се поднася. Ако през първите 6 месеца бебето се храни единствено с кърма и адаптирано мляко, то на 8 месеца диетата е далеч по-разнообразна и интересна.
На този етап, мъничетата разчитат изцяло на своите родители за правилния подбор на храни. В тази статия ще ви запознаем с стандартния режим на хранене на бебе на 8 месеца, който ще Ви помогне да се уверите, че Вашето бебе расте здраво, щастливо, с прием на правилните вещества.
С какво да храним бебе на 8 месеца
Съществува богато разнообразие от вкусотии, които са подходящи за хранене на бебе на 8 месеца. На този етап, мъничето има достатъчно зъби, за да може да се справи успешно с месни храни. Желателно е първоначално да се запознае със заешко, телешко или месо от пуйка. На тази възраст, децата усвояват успешно белтъчините от 50 грама месо. Разгледайте нашите детски комплекти за хранене от бамбук и вижте предимствата от това бебето Ви да се храни с тях.
Тук е моментът да въведете и жълтък от кокоше яйце.
Зеленчуци за бебе на 8 месеца
През осмия си месец, бебето вече може да яде редица полезни зеленчуци, които да разнообразяват хранителния режим. Това са:
- Тиквичка
- Морков
- Картоф
- Пащърнак
- Чушка
- Броколи
- Карфиол
- Сладък картоф
- Грах
- Зелен фасул
Плодове за 8 месечно бебе
Когато мъничето навърши 8 месеца, можете да разнообразявате приема му на вещества и чрез редица плодове:
- Авокадо
- Ябълки
- Кайсии
- Банани
- Боровинки
- Пъпеш
- Череши
- Папая
- Круши
- Праскови
Супи за бебета на 8 месеца
Супите заемат ключова роля в хранителния режим на 8 месечните бебета. Консумацията на топла супа засилва стомашната секреция и прави усвояването на храната по-бързо и лесно. Бебешките супи могат да бъдат зеленчукови или местни и се дават преди основното хранене. Добре е да давате зеленчукова супа преди местно ядене и местна супа преди зеленчуково пюре.
Количеството супа за бебе на 8 месеца не бива да превишава 30 мл или 5-6 чаени лъжички. Ако дадете повече от това количество рискувате бебето да отхвърли основното ядене. Не правете застройка от яйце, за да избегнете риск от заразяване със салмонела.

Кисело мляко за бебе на 8 месеца
Киселото мляко е подходяща храна за бебета на 8 месеца. Най-добре е да заложите на нискомаслено кисело мляко. Можете да го смесите с плодове и да поднесете под формата на каша или пюре.
Колко пюре трябва да яде бебе на 8 месеца?
Пюрето остава сред най-предпочитаните форми за хранене на бебе на 8 месеца, тъй като е най-лесно усвоимо и най-безопасно.
Колко храна трябва да яде бебе на 8 месеца?
На въпроса колко трябва да яде бебе на 8 месеца е невъзможно да се отговори с еднозначен отговор. Количеството храна, необходима на мъничето, зависи от неговото тегло и бързината, в която расте.
Ето една примерна схема за хранене на осеммесечно бебе:
Закуска за бебе на 8 месеца: Първото хранене е добре да бъде с кърма или адаптирано мляко. След това, може да последва закуска с 180 г оризова каша, половин жълтък и 50 г плодово пюре.
Обяд на бебе на 8 месеца: Около 14ч можете да дадете на мъничето 180 г зеленчуково пюре, 50 г пудинг с месо и малко парче хляб.
Вечеря за бебе на 8 месеца: Около 19ч можете на храните детето с кърма, 50 г извара, бисквитка и малко кисело мляко. А около 22ч е добре да приключите храненето за деня с кърмене.
Всяко бебе расте с различна скорост и се нуждае от различно количество храна, за да е здраво и щастливо. Редовните посещения при педиатър ще Ви помогнат да проследите процеса в детайл и да сте запознати с това как да осигурите перфектния хранителен баланс на Вашето мъниче.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Хранене на бебе на 9 месеца
Не забравяйте, че всяко бебе е различно и с различно необходимо количество от храна. Водете бебето си на контролните посещения при педиатър, за да може специалистът да следи напредъка на бебето и добрия му, устойчив растеж. Ако сте несигурни за количеството на храната, което бебето е поело или трябва да поеме, винаги се консултирайте с педиатър. Допитайте се до вашия педиатър и по отношение на въвеждането на твърди храни и и рискове от алергия.
Тази статия все още няма коментари