Един от най-често срещаните въпроси, свързани с растежа и развитието на децата, е именно кога проговарят бебетата. Първите думички са незабравим повод за радост при родителите и обикновено се асоциират с началото на един съвсем нов етап от живота на мъничето. Именно затова е съвсем нормално с нетърпение да очаквате този момент. Но истината е, че той настъпва по различно време за всяко дете. За да отговорим на въпроса кога децата проговарят е нужно да разгледаме темата в повече детайл.
Кога обичайно проговарят децата?
Повечето бебета изричат първата си думичка на около 12 месечна възраст, като при някои този момент настъпва, когато навършат 18 месеца. Още преди изговарянето да първата дума вероятно ще станете свидетели на ранните етапи на вербалната комуникация, малко след раждането.
Още от самото раждане до 3 месеца бебетата издават звуци. След като бебето навърши 6 месеца е вероятно звуците да се превърнат в бърборене, което наподобява опити за реч. На този етап са популярни и сричките.
Можем да предложим и следната разбивка, която показва по-добре кога детето проговаря и посочва различните стадии, през които мъничето минава:
- От раждането до 3 месеца - издават се предимно гукащи звуци.
- От 4 месеца до 6 месеца - бебето активно се смее и издава игриви звуци.
- До 12-месечна възраст - мъничето издава по-дълги поредици от звуци като ба-ба-ба-ба-ба или да-да-да-да-да или ми-ми-ми.
- От 12 до 18 месеца - наблюдава се използването на отделни думи. На този етап бебето може да назовава познати хора и предмети като ма-ма, та-та, топка и котка.
След навършването на една годинка, говорът на бебето продължава да се развива и да преминава през различни етапи. Например, до навършването на 2 години, повечето деца могат да използват кратки фрази от две думи. До навършването на 3 години, мъничето вече може да използва умело разнообразие от думи и да борави с изречения.
Въпреки, че това са най-често срещаните фази от развитието на говора на едно дете, те не са категорични. Ако бебето ви се развива в други темпове или пък не е започнало да изговаря думи до 18 месечна възраст, това не винаги е повод за притеснение. Всяко дете се развива в различна скорост
Въпреки това, съществуват някои здравословни състояния, които се характеризират с късно проговаряне. Някои от причините биха могли да са разстройство от аутистичния спектър, церебрална парализа, синдром на Даун или увреждане на слуха. Ако имате съмнения за някои от тези състояния, желателно е да се консултирате с педиатър колкото се може по-рано.
Някои от вас може би се питат кога най късно проговарят децата. За съжаление, това не е въпрос с един единствен отговор. Деца, които проговарят късно могат да изрекат първите си думички на година и половина, две години, дори три години.
Как да помогнем на детето да проговори?
Съществуват редица техники и дейности, които можем да използваме, за да помогнем на детето да проговори.
Говорене
- Използвайте реални думи при комуникацията с детето - Въпреки че е съвсем допустимо за едно бебе да нарича всеки обект„ба ба“, вие, като родители, е добре да използвате правилните думи. Това ще помогне на детето по-бързо да се запознае с повече думи, а и ще гарантира, че не се отнасяте пренебрежително към мъничето, а го третирате като голям човек. Като използвате истински думи вместо бебешко говорене, вие помагате на бебето да разшири своя речников запас.
- Използвайте естествения си глас по време на говорене - Повечето родители несъзнателно изменят гласа си докато говорят на мъничетата. Гласът обикновено става по-високи, понякога писклив. Често се среща бързо изговаряне на думи и липсва на отчетливост. Всичко това може да попречи на проговарянето на бебето. Опитайте да говорите с естествения си глас, уверете се, че изговаряте всяка дума правилно и не бързайте. Позволете на детето да попие всяка дума.
- Говорете за реални неща - Поставете бебето в реална ситуация, като му разказвате случки или истории от реалния живот. По този начин, вие ще помогнете на детето да развие връзка между предметите и действията. Това упражнение е също така много полезно за усвояването на повече думи
Четене на приказки
Можете да стимулирате проговарянето и чрез четене на детски книжки или книжки за бебе. Четенето е от ключово значение за детското развитие, а проучвания показват, че е пряко свързано и с проговарянето. Чрез четене на интересни приказки за деца, вие помагате на мъничетата на се запознаят с различни думи, които прилягат на различни ситуации или части от живота. Изключително полезни са книжките с картинки, които можете да използвате за създаването на връзка между картинка и дума.
Пеене
Децата обичат музиката от най-ранна възраст, още от бебешките си дни. Пеенето е чудесен и забавен начин да развиете езика на детето. Научете детето си на някои семпли песнички. Особено подходящи са песни, които включват рими или се състоят от много звуци. Не се отдавайте на изкушението да намерите решение като оставите бебето пред телевизора, защото мислите, че той ще свърши тази работа вместо вас. Въпреки, че детските образователните предавания могат да бъдат полезни, през ранното развитие на мъничето е добре то да има реален контакт с родителите.
Бъдете търпеливи
Най-важното нещо, което можете да направите за вашите деца, за да им помогнете да проговорят, е да бъдете спокойни и търпеливи. Независимо дали сте натоварени на работа или пък сте имали тежък ден, покажете на детето си, че го подкрепяте и сте до него в това начинание. Не го карайте да се чувства притиснато или сякаш проговарянето е задача, с която непременно трябва да се справи. Ако виждате, че детето се затруднява, направете пауза и изчакайте малко преди да продължите с дейността, която сте избрали за стимулиране на говора.
Прилагайки тези дейности поотделно или заедно ще помогне на бебето да усвои основни думи от ранна възраст и уверено да проговори. Насладете се заедно на този момент и с усмивка посрещнете следващия етап от развитието на вашето мъниче.
Тази статия все още няма коментари