Колкото повече расте едно бебе, толкова по-интересен става света около него. Съвсем натурално, мъничето започва да проявява интерес към различни предмети, хора и събития от заобикалящата го среда. Но паралелно с това се увеличава и необходимостта от родителско присъствие и концентрирано внимание към детето. Именно тогава се появява един от най-големите казуси при родителите - как можем да занимаваме детето докато ние имаме други задачи?
В тези моменти е популярно да се прибегне към един бърз, лесен и ефективен метод - телевизията. Дискусията относно телевизията и детето е често срещана сред нови и опитни родители. Ако някога сте си задавали въпроса вредна ли е телевизията за децата, то в тази статия ще намерите отговорите.
Накратко, препоръчително е телевизията да се избягва при бебетата, но нека разгледаме защо това е така.
Влиянието на телевизията за децата
Несъмнено, телевизията оказва определено влияние на децата. Проучвания показват, че са необходими около 18 месеца, докато мозъкът на бебето се развие достатъчно, за да могат символите на екрана да придобият своите еквиваленти от реалния свят.
Истината е, че бебетата и малките деца учат чрез взаимодействието с хората около тях. Това не означава, че е задължително тоталното забраняване на използване на устройства с екрани, като мобилни телефони или телевизори. Но когато става дума за ежедневно учене и опознаване на света, те трябва да имат допир до различни текстури и повърхности, да могат да опитват различни дейности като побутване, дърпане или разклащане и най-вече да виждат лицата и чуват гласовете на тези, които обичат най-много.
Разбира се, бебетата и малките деца не получават конкретна информация от гледането на телевизия, но ако този подход придържа вниманието им в ключови моменти - каква би могла да е вредата? Да, гледането на телевизия е по-добро решение от разплакано дете, но е по-лошо от това да не се гледа телевизия. Гледането на телевизия преди 18-месечна възраст може да доведе до трайни негативни ефекти върху езиковото развитие на децата, уменията за четене и краткосрочната памет. Освен това допринася за проблеми със съня и вниманието.
Ако приемем за истина изказването „ти си това, което ядеш“, тогава мозъкът е това, което преживява, а видеоразвлеченията са като умствена нездравословна храна за бебета и малки деца.
Проблемът не е само в това какво правят малките деца, докато гледат телевизия. По-скоро е редно да помислим за това, което те не правят през това време. Времето прекарано пред екрана лишава мъничетата от много ценни преживявания, уроци и нови знания. Например, едно малко дете научава много повече от удрянето на тигани по пода, докато готвите вечеря, отколкото от гледането на телевизия. Защо? Защото по време на този процес, в някои моменти, погледите на родител и дете се срещат. Мъничето получава различни видове данни от околната среда, общува с родителя, опипва различни текстури и вижда в реално време връзките между причина и следствие.
Защо да избягваме телевизията за бебета
Но какво точно в гледането на телевизия прави тази дейност неподходяща за бебетата?
Ефект върху развитието на мозъка на бебето
Проучвания сочат, че деца в предучилищна възраст, които често са гледали телевизия, са имали сравнително по-ниски показатели за микроструктурна организация и миелинизация на мозъчните бели мозъчни трактове, които поддържат езикови и други умения за грамотност и когнитивно развитие.
Като резултат от проучването се достига до извода, че преди 5-годишна възраст е редно да се ограничи до минимум гледането на телевизия. Именно това е възрастта, в която мозъчните мрежи се развиват най-бързо.
Забавяне на речта и експресивния език
Поставянето на бебето пред екрана е достатъчно, за да забави езиковото развитие, според други проучвания. Това отчасти се дължи на факта, че бебетата, които слушат звуците и гласовете от екрана, пасивно получават информация, вместо да участват активно в различни форми на общуване с родител, друго дете или детегледач.
Дори ако Вашият домашен телевизор е включен на заден план, родителите може да са склонни да говорят по-малко с бебето си, което се отразява негативно на езиковото развитие.
Негативни влияния върху съня
Увеличеното използване на телевизия или други подобни устройства в ранна детска възраст е свързано с ограничено време за сън при бебетата.
Иначе казано, гледането на телевизия при децата има директно отражение върху продължителността на съня, както и неготово качество. Като резултат, мъничето е лишено от възможността да презареди качествено и следователно шансовете от нервност и други негативни последици са далеч по-високи.
Ограничен контрол на импулсите
Малките деца имат нужда от своята доза тишина. Именно времето прекарано в тишина и спокойствие често учи децата как да се справят с разочарованието и да контролират своите импулси. Ако малките деца са постоянно стимулирани от екраните, те забравят как да разчитат на себе си или на другите за забавление. Това води до разочарование и пречи на въображението и мотивацията. Прекомерното гледане на телевизия в ранна детска възраст може да доведе дори до зависимост от подобно набавяне на различна информация в зряла възраст.
Понижена емпатия
Изследванията показват, че времето, прекарано пред екрана, води до намалени способности на малките деца да разчитат езика на тялото и да трупат социални умения - два ключови фактора, необходими за развиване на емпатия. Взаимодействията лице в лице са единственият начин малките деца да се научат да разбират невербалните сигнали и да ги интерпретират.
Прекарвайте повече време в активни игри и споделени моменти
Като заключение, можем да обобщим, че гледането на телевизия при бебетата и малките деца е противопоказно. Ограничете времето пред екраните колкото се може повече и заместете това занимание с различни забавни игри, които могат да научат децата на далеч повече умения. В нашия каталог ще откриете разнообразни обучителни детски играчки, които ще Ви помогнат да превърнете всеки ден в истинско приключение.
Тази статия все още няма коментари